Množení rostlin

Množení stonkovými a listovými řízky

Stonkovými řízky množíme rostliny nejčastěji. Tímto spůsobem množíme mnohé okrasné rostliny jako například Pelargónie, Voděnka, Pepřinec, Tlustice, Oleandr, Mučenka, Ibišek a četné další. Při řízkování stonků odřízneme boční výhony tak, aby řez byl kolmo pod kolénkem, ze kterého se později vyvinou kořeny. Spodní listy řízků se odstraní, popřípadě se jim zmenší listové čepele. Řízek po oddělení zakořeňuje ve vodě, písku, rašelině, drceném keramzitu nebo jiných substrátech. Při zakořeňování ve vodě, umístíme na dno skleničky kousek vaty. Když se na řízku vyvinou kořínky, zasadíme ho do malého květináčku, jehož spodní polovina se zasype zeminou a horní polovina pískem. Takto zasazený řízek přiklopýme sklenicí, kterou každý den na chvilku odstraníme a vytřeme do sucha. Sklenici odstraníme na trvalo po 10ti až 15ti dnech. Při zakořeňování řízku v keramzitu, písku, rašelině či jiných substrátech zasypeme řez drceným dřevěným uhlím aby nezahníval. Potom je vysadíme do misek nebo malých květináčků o průměru asi 5 cm. Sázíme mělce, pouze do hloubky 1 až 2 cm. Substrát okolo řízků přitlačíme prsty a nádoby zakryjeme sklem nebo fólií. Sobstrát pravidelně postřikujeme vlažnou vodou, aby se udržela stálá vlhkost. Sklo nebo fólii je nutno každý den na chvilku odstranit a otřít, aby voda která se na nich sráží nekapala na řízky. Když řízek začne růst, což je příznakem zakořenění, sklo nebo fólii odstraníme. Listovými řízky se dobře množí například Begónie královská, Tenura, Usumbarská fialka, Gloxínie, Pepřinec, četné tučnolisté rostliny a řada dalších rostlin. Péče o listové řízky je stejná jako o stonkové. Nejvhodnější doba pro množení pokojových rostlin stonkovými a listovými řízky je na jaře nebo počátkem léta, tedy v březnu, dubnu, květnu a červnu.

Množení oddělky, oddenky, cibulemi a hlízami

Velmi snadno se oddělky množí pokojové rostliny, které je vytvářejí na nadzemních částech, jako například Zelenec. Nadzemní oddělky jsou už plně vyvinuté mladé rostliny i se zárodky kořenů, které se po zasazení rychle vyvíjejí. Vysazují se proto přímo do malých květináčků, kde se rychle ujmou. Rostliny jako Kořenokvětka, Šáchor a další se množí dělením oddenků. Při přesazování opatrně zbavíme kořeny půdy a oddenky rozřežeme na několik částí, které vysadíme do samostatných květináčů.
U cibulnatých rostlin se vytvářejí v paždí šupin starých cibulí které jsou vlastně ztlustlým základem lodyhy, mladé dceřiné cibulky. Když těmto cibulkám narostou vlastní kořeny, můžeme je nejlépe při přesazování opatrně oddělit od matečné cibule. Mladé cibule sázíme samostatně a pečujeme o ně jako a dospělé rostliny. Cibulemi se množí například Hvězdník, Jakubská lilie, Křín, Krvokvěty a další.
Některé rostliny se množí hlízami, což jsou stejně jako cibule zásobní orgány rostlin, ale narozdíl od nich jsou to ztlustlé dužnaté výhony na kořenu nebo oddenku rostlin. Dělením hlíz se množí například Begónie hlíznatá a Zelenošáchor u kterého stará hlíza uhyne a vytvoří se větší množství nových hlízek.