Světlo

Světlo ovlivňuje růst a vývoj rostlin. Nároky pokojových rostlin na světlo jsou velmy rozdílné. Vyplívá to ze světelných podmínek přirozených stanovišť jednotlivých druhů rostlin. V praxi to umožňuje vybrat pro každou místnost odpovídající druhy rostlin, kterým se bude ve světelných podmínkách konkrétní místnosti dařit. Podle nároků na světlo se dají rostliny rozdělit přibližně do tří skupin. Světlomilné, snášející stín a stínomilné.

Světlomilné rostliny mají největší nároky na světlo, proto jim vyhovují okna obrácená k jihu. Patří k nim například Mračňák, Hvězdník, většina kaktusů a tučnolistých rostlin, Fíkusy, Chmelníček, Kroton, Sultánka, Pryšce, Oleandr, Mučenky, Pelargónie, Tenura a další. Nižší nároky na světlo, ale stále ještě značné, mají některé Bromélie, Aloe, Asparágusy, Citrusy, Kamélie, Voskovka, Krvokvěty, Šáchor, Filodendrony, Pokojová lipka a další které můžeme pěstovat na východních, jihovýchodních a jihozápadních oknech.

Rostliny snášející stín můžeme pěstovat na severovýchodních a severozápadních oknech. K těmto rostlinám patří Begónie, některé kapradiny, Usumbarská fialka, Ibišek, Klívie, Maranta, Pepřince, Arálka a listové kaktusi jako je Vánoční kaktus a Fylokaktusy.

Stínomylné rostliny nevyžadují přímé světlo, proto jim vyhovují i okna obrácená k severu. Patří sem například Begónie královská, většina kapradin, Primulky, Bramboříky a jiné. Nejmenší nároky na světlo mají rostliny jako Kořenokvětka, Monstera, Aukuba a Helxine.

Musíme také pamatovat na to, že světlo pronikající okny dopadá na rostliny pouze z jedné strany a ne shora. Je proto nutné rostliny otáčet. Do místnosti projde jen malá část venkovního světla. Velkou část světla pohltí skleněná tabule okna. Rostliny na okenním parapetu mají jen 50% osvětlení a rostliny 2 metry od okna už jen 7,6%. Kromě intenzity osvětlení má velký význam i délka dne. Podle nároků na délku dne se rostliny dělí na dlouhodenní, krátkodenní a neutrální.

Dlouhodenní rostliny u nás mohou růst po celý rok. Kvetou ale jen při dnu delším než 10 hodin. Patří sem hlavně Begónie hlíznatá.

Krátkodenní rostliny potřebují k tomu, aby vykvetly naopak den krátký, v rozmezí 8 až 10 hodin. Při dlouhých dnech tyto rostliny bujně rostou, avšak nevytvoří se květní pupeny.

Neutrální rostliny se vyvíjejí a kvetou jak při dlouhých tak krátkých dnech. Patří sem například některé Pelargónie, některé Fuchsie, Hortenzie, Primulky, Gloxínie, Kala a další.

Při nedostatku světla, nejčastěji v zimě, musíme rostliny buď  uvést do stavu odpočinku nebo jim přisvětlovat. V tmavých místnostech je třeba přisvětlovat od 9:00 do 21:00 hodin. Stálezelené rostliny okrasné listem jako jsou Fíkusy, Monstera, Aukuba, Asparágus, kapradiny, Kořenokvětka a Šáchor je vhodné postupně otáčetke světlu, aby se rozrůstaly do všech stran. Rozkvétající rostliny je lépe neotáčet. Teprve až rozkvetou je možné je pootočit, aby květy směřovaly do místnosti.